Fonètica i morfologia del català: guia completa
Clasificado en Lengua y literatura
Escrito el en
catalán con un tamaño de 3,78 KB
Fonètica del Català
Vocals
| Grafema | Pronunciació Tònica | Pronunciació Àtona |
|---|---|---|
| A | ɑ | ə |
| E | ɛ´ (oberta), e (tancada) | ə |
| I | i | i |
| O | ɔ´ (oberta), ó (tancada) | u |
| U | u | u |
Consonants
| Grafema | Pronunciació | Notes |
|---|---|---|
| B | b | p a fi de mot (ensordiment) ∅ emmudiment a fi de mot després de m |
| C | s abans de "a", "i", a fi de mot i "ç" abans de "a" o "u" k en mots estrangers ∅ emmudiment a fi de mot després de n | |
| CC | ks | |
| D | d t a fi de mot (ensordiment) ∅ emmudiment a fi de mot després de "l" i "n" ð entre vocals | |
| F | f | |
| G | g ("gu" + "e" o "i") ʒ abans de "e" i "i" k a fi de mot (ensordiment) ∅ emmudiment a final de mot després de "n" | |
| TG/TJ | dʒ | |
| H | ∅ | |
| I | i j en diftongs | |
| J | ʒ | |
| L | l | |
| Y | ʎ | |
| M | m ɱ abans de labiodental n | |
| N | n ŋ abans de "k" i "j" ɱ abans de labiodental m abans de bilabial | |
| NY | ɲ | |
| P | p ∅ emmudiment a fi de mot/síl·laba després de "m" | |
| QU | kw abans de "a" o "o" k abans de "e" i "i" | |
| R | ɾ (rr entre vocals) r ∅ emmudiment a fi de mot | |
| S | s ss entre vocals z entre vocals | |
| T | t ∅ emmudiment a fi de mot després de "l" o "n" ʎ geminació abans de "ll" | |
| U | u w en diftong | |
| V | b ʃ després de vocal diferent de "i" | |
| X | ks (sona diferent, ex: taxi) gz (mots començats per "ex") | |
| Z | z |
Morfologia Verbal
Verb "Anar"
| Temps Verbal | Indicatiu | Subjuntiu |
|---|---|---|
| Present | vaig, vas, va, anem, aneu, van | vagi, vagis, vagi, anem, aneu, vagin |
| Perfet | he anat | hagi anat |
| Imperfet | anava | anés |
| Plusquamperfet | havia anat | hagués anat |
| Passat Perifràstic | vaig anar, vas anar, etc. | |
| Passat Anterior | hagué anat | |
| Passat Anterior Perifràstic | va haver anat | |
| Futur | aniré | |
| Futur Perfet | haurà anat | |
| Futur Perifràstic | hauré anat | |
| Condicional | aniria | |
| Condicional Perfet | hauria anat |
Formes No Personals
- Infinitiu: anar
- Infinitiu Perfet: haver anat
- Gerundi: anant
- Gerundi Perfet: havent anat
- Participi: anat
Imperatiu
- vés
Alternances Fonètiques
- V: Darrere de N. Alterna amb U (ex: blau - blava)
- G: Davant de vocals E i I. A final de paraula darrere de I o IG.
- SS: Enmig de paraula entre vocals.