Perifrasi Aspektualak eta Pasiboa Galegoan
Aspektualak
3.1. Imperfektiboak: Ekintza amaitu gabea adierazten dute, garapenean dagoena.
Xerundioarekin edo infinitibo xerundialarekin eratzen dira.
Estar + xerundioa edo a + infinitiboa: está traballando, está a traballar.
Andar + xerundioa edo a + infinitiboa: anda falando, anda a falar.
Levar + xerundioa edo a + infinitiboa: leva horas falando, leva horas a falar.
Seguir + xerundioa: aínda andas amolando?
Ir + xerundioa: imos indo, vou fartando de ti.
Vir + xerundioa: vén cantando coma se nada.
Prozesu graduala adierazi dezakete (vaise achegando) edo errepikapen-balioa izan dezakete (leva moitos anos adestrando).
Perfektiboak
Perfektiboak: Ekintza amaitua bezala adierazten dute, prozesu osatua.
Errepikakorrekin batera participioarekin eratzen dira.
Acabar de + infinitiboa: acaba de chegar, acabei de ler o poema.
Deixar(se) de + infinitiboa: ao verme deixou de fochicar na gabeta.
Dar + participioa: custoume, pero dei rematado; non dan acabado a obra.
Levar + participioa: levo andado moito mundo, moito levo aturado.
Balio errepikakorra ere badu: moitos exames levo feito.
Ter + participioa: sinto non ter chegado a tempo.
Balio errepikakorra ere badu: moitas teño feito.
Ir + participioa: o camiño xa vai andado.
Errepikakorrak
Errepikakorrak: Ekintza baten errepikapena adierazten dute.
Volver + infinitiboa: volveulle dar unha recaída, volvereicho dicir.
Inoiz ez preposizioarekin: volve estar de moda / * volve a estar de moda.
Ter + participioa: téñocho dito moitas veces, moitas lle teño contado.
Levar + participioa: moitas luras levo matado.
Hasierakoak
Hasierakoak: Ekintza baten hasiera adierazten dute.
Comezar/empezar a + infinitiboa: empezou a nevar.
Botar(se) a + infinitiboa: botouse a chorar, botamos todos a correr.
Poñerse a + infinitiboa: e vai e ponse a berrar.
Dar en + infinitiboa: deu en falar e falar… e non paraba.
Romper a + infinitiboa: ao oílo rompeu a rir.
Amaierakoak
Amaierakoak: Ekintzaren amaiera adierazten dute.
Chegar a + infinitiboa: chegou a dicir que eras parvo.
Vir a + infinitiboa: ao final veu a descubrirse a verdade.
Acabar por + infinitiboa: acabou por se anoxar.
Pasiboa
Ser + participioa (a declaración foi lida polo secretario)
Perifrasitzat jo daiteke edo predikatu atributibo duen esaldi sinple gisa analiza daiteke (participioa atributua litzateke). Idazketan oso erabilera urria du eta ahozko hizkuntzan ia ez da existitzen.