Dialectes del català: fonètica, morfosintaxi i lèxic

Enviado por Comunidad Wikiteka y clasificado en Español

Escrito el en catalán con un tamaño de 3,74 KB

Nord-occidental (Lleidatà)

Fonètica: sistema fònic de 7 sons tònic i 5 àtons; articulació de la a per a les e inicials trabades; tancament de la e en i per influència de consonant palatal; palatització dels grups "vocal+in".

Morfosintaxi: desinència -a a la 1.ª persona del present d'indicatiu; desinència -e a la 3.ª persona singular d'alguns temps; caiguda de la v i de la i del perfet d'indicatiu; pervivència dels articles masculins lo, los.

Lèxic: corder, xiquet, silló.

Sud-occidental

Fonètica: sistema vocàlic tònic de 7 sons i 5 àtons; articulació labiodental de la v; pronunciació de sons oclusius finals? (camp); pronunciació de la r final? (cantar); caiguda freqüent de la d intervocàlica? (mocaor).

Morfosintaxi: desinència -e a la 1.ª persona del present d'indicatiu? (jo pense); triple gradació diptica en determinants i pronoms demostratius: este/eixe/aquell; ús de possessius femenins tònics? (meua, teua, seua) i àtons? (mon, ton, son); pronoms febles CD+CI? (Li'l); ús abundant de diminutius.

Lèxic: agranar, calces, eixir.

Rosellonès (septentrional)

Fonètica: sistema vocàlic tònic de 5 sons i 3 àtons; tancament de la o en u? (gus(gos)); caiguda de la vocal neutra en mots esdrúixols acabats en -ia; vocal neutra pronunciada i per assimilació a una altra i o en contacte amb consonant palatal.

Morfosintaxi: plurals dels mots aguts sense n? (germans, germàs); desinència -i a la 1.ª persona del present d'indicatiu? (pensi); manteniment del possessiu llur; ús de pas com a adverbi de negació; ús del verb ser com a auxiliar? (sem anat).

Lèxic: ca(gos), cercar, morro, eixir.

Central

Fonètica: sistema vocàlic tònic de 7 sons i 5 àtons; en algunes zones es produeix iodització o lleisme ("ll" en comptes de i); en part del subdialecte tarragoní hi ha realització labiodental de la v; emmudiment dels grups mp, nt, lt.

Morfosintaxi: desinència -i en present de subjuntiu; desinència -u a la 1.ª persona del present d'indicatiu? (canto [kámtu]); el numeral dues tendeix a dugues; alternança lèxica llengua-llenga, aigua-aiga; articles el/la.

Lèxic: noi, mirall, sorra.

Insular / Balear

Fonètica: sistema vocàlic tònic de 8 sons i 3 àtons; caiguda de la vocal neutra en mots esdrúixols acabats en -ia; marcada iodització; pronunciació labiodental de la v; pronunciació conservadora dels grups oclusius finals mp, nt.

Morfosintaxi: s'elimina la desinència a la 1.ª persona del present d'indicatiu? (cant); article salat? (es, sa, es, ses); ús regular de l'article personal? (en Joan); pronoms febles CD+CI.

Lèxic: al·lot, cercar, ca, calces.

Nota: He preservat les formes i observacions originals (incloent-hi els elements marcats amb interrogants o exemples entre parèntesi) i he corregit l'ortografia, la puntuació i la presentació per a una lectura clara i una millor indexació SEO.