Passat simple ser

Clasificado en Lengua y literatura

Escrito el en catalán con un tamaño de 3,82 KB

 


FORMES NO PERSONALS


 infinitiu gerundi  participi simple saber sabent Sabut sabuda Sabuts sabudes  perfet haver sabuthavent sabut  

MODE INDICATIU 


present-sé.


perfet-he sabut.


imperfet-sabia,sabíem,sabíeu.


plusquamperfet-havía sabut,havíem,havíeu.


passat simple-sabí,saberes,sabé,sabérem,sabéreu,saberen.


passat anterior simple-haguí sabut,hagueres,hagué,haguérem,haguéreu,hagueren.


passat perifràstic-vaig saber.


passat anterior perifràstic- vaig haber sabut.


futur-sabré


futur perfet-hauré sabut,hauràs,haurà.


condicional-sabria,sabríem,sabríeu.


condicional perfet-hauria sabut,hauríem,hauríeu.



Version:1.0 StartHTML:000000174 EndHTML:000003001 StartFragment:000001647 EndFragment:000002965 StartSelection:000001647 EndSelection:000002965 SourceURL:about:blank


formes no personals


 infinitiu gerundi  participi simple saber sabent Sabut sabuda Sabuts sabudes  perfet haver sabuthavent sabut  

 mode indicatiu


present-sé.


perfet-he sabut.


imperfet-sabia,sabíem,sabíeu.


plusquamperfet-havía sabut,havíem,havíeu.


passat simple-sabí,saberes,sabé,sabérem,sabéreu,saberen.


passat anterior simple-haguí sabut,hagueres,hagué,haguérem,haguéreu,hagueren.


passat perifràstic-vaig saber.


passat anterior perifràstic- vaig haber sabut.


futur-sabré


futur perfet-hauré sabut,hauràs,haurà.


condicional-sabria,sabríem,sabríeu.


condicional perfet-hauria sabut,hauríem,hauríeu.




MODE SUBJUNTIU

present-SÀPIGA,SÀPIGUES,SÀPIGA,SAPIGUEM,SAPIGUEU,SÀPIGUEN.

perfet-HAGI SABUT,HÀGIM ,HÀGIU.

imperfet-SABÉS,SABESSIS,SABÉS,SABÉSSIM,SABÉSSIU,SABÉSSIN

plusquamperfet-HAGUÉS SABUT,HAGUESSIS,HAGUÉS,HAGUÉSSIM,HAGUÉSSIU.

MODE IMPERATIU

sàpigues,sàpiga,sapiguem,sapigueu,sàpiguen

Entradas relacionadas: