Gramática del euskera: diptongos, hiatos, palatalización y morfología
Bokalak
Diptongoak
Aldaketak
au > ai egiten dute: gau > gai, nau > nai.
ai > ei egiten dute: bait > beit, gai > gei.
Laburtzeak
ai > i: naiz > niz.
au > u: nauzu > nuzu.
ai > e: baina > bena.
eu > ü: euskara > üskara.
Hiatoak
ua > ia aldaketa: burua > buria.
ea > ia aldaketa: semea > semie.
ou > ua aldaketa: herrikoa > herrikua.
Bokal txandakatzeak
i-ü > ü-ü eta ü-i > ü-ü asimilazioak.
ilun > ilhün > ülhün
iturri > ithürri > üthürri
itzuli > itzüli > ützüli
burdina > bürdüña
u > i txandakatzea:
zuberoa > xiberua. zulo > zulo.
o > u txandakatzea: moldatu > muldatü; honek > hunek.
Beste fenomeno batzuk
Erdaraz -on eta -ion amaiera duten hitzek -ú egiten dute.
arratoi > arrathú; kamioi > kamiú.
Kontsonanteak
Herskariak
abentia > abendua; jente > jende; igante > igande; hanko > hango.
Dardarkariak (r-rr)
r > l txandakatzea: zeru > zelü.
r dardarkaria bokal artean galtzeko joera.
direlarik > direlaik; pastuala > pastorala.
Hasperena (h)
Hitz hasieran: hasi, hego.
Bokal artean: nahi, ahal, behar.
Diptongo eta bokal artean: oihan, oihal.
r, l, n kontsonanteen ondoren eta baita herskari ahoskabe hasperedunak (ph, th, kh): anhitz, elhe, orhoitu.
Palatalizazio edo bustidura
Automatikoa: n > ñ eta l > ll.
artzaina > artzaña; saila > sailla.
Beste fenomeno batzuk
J-ren ahoskera: J fonema dx hotsaren antzera ahoskatzen da. jakin > dxakin.
Azentua
Paroxitonoa = llana: méndi, mendía.
Morfologia
Deklinabidea
Artikulurik gabe: zahar da (zaharra da) > ogi badit (ogia badut).
Ergatiboa (NORK), plurala: -ek atzizkiaren bidez. Üskaldünek.
Datiboa (NORI), plurala: atzizkia -er da. bürüer (buruei).
Soziatiboa (NOREKIN): atzizkiak -ki edo -kila. aitarekila.
Adlatiboa (NORA): -ra/-rat/-la/-lat atzizkien aurretik -a artikulua gehitzen da. mendialat > mendilat; jauregialat > jauregilat.
Destinatiboa (NORENTZAT): -entzat atzizkia ordez -entako erabiltzen da. lagünaentako.
Prolatiboa (NORTZAT): destinatiboaren bidez egiten dute, -entako atzizkia.
Ablatiboa (NONDIK): rik eta tik. Baiunaik, menditik.
Aditza
-ren atzizkia erabiltzen da gaur egun, -n bukaeradun aditzekin bakarrik.
Atzizkiak eta aurrizkiak
Aurrizkiak
arra- (ber-bir): berpiztu > arrapiztu. ber (bera esateko): gauza bera > ber gaiza.
Atzizkiak
Atzizki txikigarriak: -ót/-xkót eta -ñí. herrixkót (herritxo), plaxót (plazatxo), amiñí (apurtxo).
Atzizki femeninoa: -sa. Alarguna > alharguntsa (andre alarguna); nekazaria > laburarisa.