Taules de Conjugació: Català (1a, 2a i 3a Conjugació)

Enviado por Comunidad Wikiteka y clasificado en Lengua y literatura

Escrito el en catalán con un tamaño de 4,06 KB

Conjugació de Verbs en Català

1a Conjugació: Acabats en -ar

Formes no personals:

  • Infinitiu: cantar
  • Gerundi: cantant
  • Participi: cantat, ada, ats, ades

Mode indicatiu:

  • Present: canto, cantes, canta, cantem, canteu, canten
  • Pretèrit Imperfet: cantava, cantaves, cantava, cantàvem, cantàveu, cantaven
  • Pretèrit Perfet: cantí, cantares, cantà, cantàrem, cantàreu, cantaren
  • Futur: cantaré, cantaràs, cantarà, cantarem, cantareu, cantaran

Condicional: cantaria, cantaries, cantaria, cantaríem, cantaríeu, cantarien

Mode subjuntiu:

  • Present: canti, cantis, canti, cantem, canteu, cantin
  • Pretèrit Imperfet: cantés, cantessis, cantés, cantéssim, cantéssiu, cantessin

Mode imperatiu: canta, canti, cantem, canteu, cantin

2a Conjugació: Acabats en -er

Formes no personals:

  • Infinitiu: témer, perdre
  • Gerundi: tement, perdent
  • Participi: temut/uda/uts/udes, perdut/uda/uts/udes

Mode indicatiu:

  • Present: temo, tems, tem, temem, temeu, temen / perdo, perds, perd, perdem, perdeu, perden
  • Pretèrit Imperfet: temia, temies, temia, temíem, temíeu, temien / perdia, perdies, perdia, perdíem, perdíeu, perdien
  • Pretèrit Perfet: temí, temeres, temé, temérem, teméreu, temeren / perdí, perderes, perdé, perdérem, perdéreu, perderen
  • Futur: temeré, temeràs, temerà, temerem, temereu, temeran / perdré, perdràs, perdrà, perdrem, perdreu, perdran

Condicional: temeria, temeries, temeria, temeríem, temeríeu, temerien / perdria, perdries, perdria, perdríem, perdríeu, perdrien

Mode subjuntiu:

  • Present: temi, temis, temi, temem, temeu, temin / perdi, perdis, perdi, perdem, perdeu, perdin
  • Pretèrit Imperfet: temés, temessis, temés, teméssim, teméssiu, temessin / perdés, perdessis, perdés, perdéssim, perdéssiu, perdessin

Mode imperatiu: tem, temi, temem, temeu, temin / perd, perdi, perdem, perdeu, perdin

3a Conjugació: Acabats en -ir

Formes no personals:

  • Infinitiu: servir, dormir
  • Gerundi: servint, dormint
  • Participi: servit/ida/its/ides, dormit/ida/its/ides

Mode indicatiu:

  • Present: serveixo, serveixes, serveix, servim, serviu, serveixen / dormo, dorms, dorm, dormim, dormiu, dormen
  • Pretèrit Imperfet: servia, servies, servia, servíem, servíeu, servien / dormia, dormies, dormia, dormíem, dormíeu, dormien
  • Pretèrit Perfet: serví, servires, serví, servírem, servíreu, serviren / dormí, dormires, dormí, dormírem, dormíreu, dormiren
  • Futur: serviré, serviràs, servirà, servirem, servireu, serviran / dormiré, dormiràs, dormirà, dormirem, dormireu, dormiran

Condicional: serviria, serviries, serviria, serviríem, serviríeu, servirien / dormiria, dormiries, dormiria, dormiríem, dormiríeu, dormirien

Mode subjuntiu:

  • Present: serveixi, serveixis, serveixi, servim, serviu, serveixin / dormi, dormis, dormi, dormim, dormiu, dormin
  • Pretèrit Imperfet: servís, servissis, servís, servíssim, servíssiu, servissin / dormís, dormissis, dormís, dormíssim, dormíssiu, dormissin

Mode imperatiu: serveix, serveixi, servim, serviu, serveixin / dorm, dormi, dormim, dormiu, dormin