Anàlisi dialectal del català: oriental, occidental, central, balear, rossellonès i valencià
Enviado por Comunidad Wikiteka y clasificado en Lengua y literatura
Escrito el en
catalán con un tamaño de 5,84 KB
Dialectes del Català
Oracions coordinades
Copulatives: i/ni; Disjuntives: o/o bé; Adversatives: però/sinó/tanmateix; Distributives: ara...ara/ni...ni; Consecutives: per tant/doncs; Explicatives: és a dir/o sigui
Oració subordinada adverbial
- De manera: Es poden substituir per: així, nexe: com
- De temps: Es poden substituir per: llavors, nexes: quan
- De lloc: Es poden substituir per: allà, nexe: on
- Comparatives:
- Igualtat: igual que
- Desigualtat:
- Superioritat: més...que
- Inferioritat: menys...que
- Proporcionalitat: com més...més/menys
- Causal: no es substitueix. Nexes: ja que, atès que, com que i (perquè -> més verb indicatiu)
- Finals: a fi que, per tal que i (perquè -> més verb subjuntiu)
- Consecutives: de manera que, tant/tan...que, fins al punt que...
- Condicional: si, posat que, sempre que, llevat que, en cas que...
- Concessives: encara que, tot i que, per més que, malgrat que...
Diferències entre català oriental i occidental
Fonètica
- Oriental: Els sons (a) i (e) en posició àtona sonen igual, com una vocal neutra; els sons (o) i (u) en posició àtona sonen igual; la i del grup -ix és muda; en general, no pronuncia la -r final.
- Occidental: Es distingeixen els sons (a) i (e) en posició àtona; es distingeixen els sons (o) i (u) en posició àtona; la i del grup -ix es pronuncia; es pronuncia la -r final.
Morfologia i sintaxi
- Oriental: Plurals amb acabaments en -s darrere vocals àtones; ús de les formes reforçades o reduïdes dels pronoms febles; increment -eix o -esc en els verbs incoatius.
- Occidental: Plurals amb acabaments en -ns darrere vocals àtones; formes plenes dels pronoms; increment -ix o -isc en els verbs incoatius.
Lèxic
- Oriental: mirall, xai
- Occidental: espill, corder
Català central
Fonètica
- Els sons (a) i (e) en posició àtona sonen igual, com una vocal neutra.
- Els sons (o) i (u) en posició àtona sonen igual.
- Emmudiment general de -t en els grups -nt i -lt en posició final.
Morfologia i sintaxi
- Desinència -u en la 1a persona del singular del present d'indicatiu.
- Desinència -és en la 1a i 3a persona del singular de l'imperfet de subjuntiu.
- Formes reforçades o reduïdes dels pronoms febles davant del verb.
Lèxic
- En el subdialecte barceloní hi ha abundants castellanismes com petxuga, tocino...
Balear
Fonètica
- Pronunciació neutra de la (e) tancada del llatí vulgar.
- Distinció dels sons (o) i (u) en posició àtona.
- Emmudiment de la (a) en el grup àton final -ia.
- Pronunciació generalitzada de la -t en els grups -nt, -lt i de -c/-g en posició final.
- Distinció entre b i v.
Morfologia i sintaxi
- Desinència -ás en la 1a i 3a persones del singular de l'imperfet de subjuntiu.
- Ús de l'article: es/so, sa, es/sos, ses.
- Ús dels articles personals en, na.
- Ús de jo darrere preposició.
- Ús de les formes plenes dels pronoms febles davant del verb.
Lèxic
- ca (gos), nin (nen), arena (sorra).
Rosellonès
Fonètica
- No distingeix entre la e oberta i la e tancada, ni tampoc entre la o oberta i la o tancada.
- Pronunciació de la o tònica en [u].
- Reducció dels mots esdrúixols a mots plans.
- Emmudiment de la a en el grup àton final -ia, com en el balear.
Morfologia i sintaxi
- Desinència [i] en la 1a persona del singular del present d'indicatiu.
- Negació amb pas en compte de no.
- Col·locació dels pronoms febles davant de l'infinitiu, el gerundi i l'imperatiu.
Gal·licismes i occitanismes.
Valencià
Fonètica
- Pronunciació de la -r final.
- Pronunciació generalitzada de la t en els grups -nt, -lt i de -nc/-g en posició final, com el balear.
- Emmudiment generalitzada de la -d- intervocàlica.
Morfologia i sintaxi
- Desinència [e] en la 1a persona del singular del present d'indicatiu en els verbs de la 1a conjugació.
- Ús de les formes plenes dels pronoms febles davant del verb.
- Desinència -ara, -era, -ira a l'imperfet de subjuntiu.
- Eliminació de l'article personal.
- En les combinacions pronominals de CI (singular) + CD, li mai no pren la forma hi.
- Ús dels demostratius este, eixe, aquell/esta, eixa, aquella...
- Ús dels possessius meua, teua, seua/meues, teues, seues.
Lèxic
- Arabismes: alficós (cogombre), dacsa (blat de moro)...
- Mots propis: àuia (aigua), creïlla (patata)...