Anàlisi dialectal del català: oriental, occidental, central, balear, rossellonès i valencià

Enviado por Comunidad Wikiteka y clasificado en Lengua y literatura

Escrito el en catalán con un tamaño de 5,84 KB

Dialectes del Català

Oracions coordinades

Copulatives: i/ni; Disjuntives: o/o bé; Adversatives: però/sinó/tanmateix; Distributives: ara...ara/ni...ni; Consecutives: per tant/doncs; Explicatives: és a dir/o sigui

Oració subordinada adverbial

  1. De manera: Es poden substituir per: així, nexe: com
  2. De temps: Es poden substituir per: llavors, nexes: quan
  3. De lloc: Es poden substituir per: allà, nexe: on
  4. Comparatives:
    • Igualtat: igual que
    • Desigualtat:
      • Superioritat: més...que
      • Inferioritat: menys...que
    • Proporcionalitat: com més...més/menys
  5. Causal: no es substitueix. Nexes: ja que, atès que, com que i (perquè -> més verb indicatiu)
  6. Finals: a fi que, per tal que i (perquè -> més verb subjuntiu)
  7. Consecutives: de manera que, tant/tan...que, fins al punt que...
  8. Condicional: si, posat que, sempre que, llevat que, en cas que...
  9. Concessives: encara que, tot i que, per més que, malgrat que...

Diferències entre català oriental i occidental

Fonètica

  • Oriental: Els sons (a) i (e) en posició àtona sonen igual, com una vocal neutra; els sons (o) i (u) en posició àtona sonen igual; la i del grup -ix és muda; en general, no pronuncia la -r final.
  • Occidental: Es distingeixen els sons (a) i (e) en posició àtona; es distingeixen els sons (o) i (u) en posició àtona; la i del grup -ix es pronuncia; es pronuncia la -r final.

Morfologia i sintaxi

  • Oriental: Plurals amb acabaments en -s darrere vocals àtones; ús de les formes reforçades o reduïdes dels pronoms febles; increment -eix o -esc en els verbs incoatius.
  • Occidental: Plurals amb acabaments en -ns darrere vocals àtones; formes plenes dels pronoms; increment -ix o -isc en els verbs incoatius.

Lèxic

  • Oriental: mirall, xai
  • Occidental: espill, corder

Català central

Fonètica

  • Els sons (a) i (e) en posició àtona sonen igual, com una vocal neutra.
  • Els sons (o) i (u) en posició àtona sonen igual.
  • Emmudiment general de -t en els grups -nt i -lt en posició final.

Morfologia i sintaxi

  • Desinència -u en la 1a persona del singular del present d'indicatiu.
  • Desinència -és en la 1a i 3a persona del singular de l'imperfet de subjuntiu.
  • Formes reforçades o reduïdes dels pronoms febles davant del verb.

Lèxic

  • En el subdialecte barceloní hi ha abundants castellanismes com petxuga, tocino...

Balear

Fonètica

  • Pronunciació neutra de la (e) tancada del llatí vulgar.
  • Distinció dels sons (o) i (u) en posició àtona.
  • Emmudiment de la (a) en el grup àton final -ia.
  • Pronunciació generalitzada de la -t en els grups -nt, -lt i de -c/-g en posició final.
  • Distinció entre b i v.

Morfologia i sintaxi

  • Desinència -ás en la 1a i 3a persones del singular de l'imperfet de subjuntiu.
  • Ús de l'article: es/so, sa, es/sos, ses.
  • Ús dels articles personals en, na.
  • Ús de jo darrere preposició.
  • Ús de les formes plenes dels pronoms febles davant del verb.

Lèxic

  • ca (gos), nin (nen), arena (sorra).

Rosellonès

Fonètica

  • No distingeix entre la e oberta i la e tancada, ni tampoc entre la o oberta i la o tancada.
  • Pronunciació de la o tònica en [u].
  • Reducció dels mots esdrúixols a mots plans.
  • Emmudiment de la a en el grup àton final -ia, com en el balear.

Morfologia i sintaxi

  • Desinència [i] en la 1a persona del singular del present d'indicatiu.
  • Negació amb pas en compte de no.
  • Col·locació dels pronoms febles davant de l'infinitiu, el gerundi i l'imperatiu.

Gal·licismes i occitanismes.

Valencià

Fonètica

  • Pronunciació de la -r final.
  • Pronunciació generalitzada de la t en els grups -nt, -lt i de -nc/-g en posició final, com el balear.
  • Emmudiment generalitzada de la -d- intervocàlica.

Morfologia i sintaxi

  • Desinència [e] en la 1a persona del singular del present d'indicatiu en els verbs de la 1a conjugació.
  • Ús de les formes plenes dels pronoms febles davant del verb.
  • Desinència -ara, -era, -ira a l'imperfet de subjuntiu.
  • Eliminació de l'article personal.
  • En les combinacions pronominals de CI (singular) + CD, li mai no pren la forma hi.
  • Ús dels demostratius este, eixe, aquell/esta, eixa, aquella...
  • Ús dels possessius meua, teua, seua/meues, teues, seues.

Lèxic

  • Arabismes: alficós (cogombre), dacsa (blat de moro)...
  • Mots propis: àuia (aigua), creïlla (patata)...