Conjugació del Verb Ballar en Català: Taula Completa

Enviado por Comunidad Wikiteka y clasificado en Lengua y literatura

Escrito el en catalán con un tamaño de 4,21 KB

Mode Indicatiu del Verb Ballar

Temps Simples de l'Indicatiu

A continuació es mostren les formes conjugades del verb ballar en els temps simples de l'indicatiu:

PersonaPresentImperfetPassat SimpleFuturCondicional
Joballoballavaballíballaréballaria
Tuballesballavesballaresballaràsballaries
Ell/Ellaballaballavaballàballaràballaria
Nosaltresballemballàvemballàremballaremballaríem
Vosaltresballeuballàveuballàreuballareuballaríeu
Ells/Ellesballenballavenballarenballaranballarien

Temps Compostos de l'Indicatiu

Formes compostes (amb l'auxiliar haver) i perifràstiques:

PersonaPerfetPlusquamperfetPassat AnteriorFutur PerfetCondicional Perfet
Johe ballathavia ballathaguí ballathauré ballathauria ballat
Tuhas ballathavies ballathagueres ballathauràs ballathauries ballat
Ell/Ellaha ballathavia ballathagué ballathaurà ballathauria ballat
Nosaltreshem ballathavíem ballathaguérem ballathaurem ballathauríem ballat
Vosaltresheu ballathavíeu ballathaguéreu ballathaureu ballathauríeu ballat
Ells/Elleshan ballathavien ballathagueren ballathauran ballathaurien ballat

Temps Perifràstics de l'Indicatiu

PersonaPassat PerifràsticPassat Anterior Perifràstic
Jovaig ballarvaig haver ballat
Tuvas ballarvas haver ballat
Ell/Ellava ballarva haver ballat
Nosaltresvam ballarvam haver ballat
Vosaltresvau ballarvau haver ballat
Ells/Ellesvan ballarvan haver ballat

Mode Subjuntiu del Verb Ballar

PersonaPresentPerfet de SubjuntiuImperfetPlusquamperfet
Joballihagi ballatballéshagués ballat
Tuballishagis ballatballessishaguessis ballat
Ell/Ellaballihagi ballatballéshagués ballat
Nosaltresballemhàgim ballatballéssimhaguéssim ballat
Vosaltresballeuhàgiu ballatballéssiuhaguéssiu ballat
Ells/Ellesballinhagin ballatballessinhaguessin ballat

Mode Imperatiu i Formes No Personals

Mode Imperatiu

L'imperatiu s'utilitza per donar ordres o fer peticions. Les formes són:

  • Tu: balla
  • Ell/Ella (cortesia): balli
  • Nosaltres: ballem
  • Vosaltres: balleu
  • Ells/Elles (cortesia): ballin

Formes No Personals

Formes d'infinitiu, gerundi i participi:

  • Infinitiu: ballar
  • Gerundi: ballant
  • Participi: ballat
  • Infinitiu Perfet: haver ballat
  • Gerundi Perfet: havent ballat