Conjugació del Verb Ballar en Català: Taula Completa
Enviado por Comunidad Wikiteka y clasificado en Lengua y literatura
Escrito el en
catalán con un tamaño de 4,21 KB
Mode Indicatiu del Verb Ballar
Temps Simples de l'Indicatiu
A continuació es mostren les formes conjugades del verb ballar en els temps simples de l'indicatiu:
| Persona | Present | Imperfet | Passat Simple | Futur | Condicional |
|---|---|---|---|---|---|
| Jo | ballo | ballava | ballí | ballaré | ballaria |
| Tu | balles | ballaves | ballares | ballaràs | ballaries |
| Ell/Ella | balla | ballava | ballà | ballarà | ballaria |
| Nosaltres | ballem | ballàvem | ballàrem | ballarem | ballaríem |
| Vosaltres | balleu | ballàveu | ballàreu | ballareu | ballaríeu |
| Ells/Elles | ballen | ballaven | ballaren | ballaran | ballarien |
Temps Compostos de l'Indicatiu
Formes compostes (amb l'auxiliar haver) i perifràstiques:
| Persona | Perfet | Plusquamperfet | Passat Anterior | Futur Perfet | Condicional Perfet |
|---|---|---|---|---|---|
| Jo | he ballat | havia ballat | haguí ballat | hauré ballat | hauria ballat |
| Tu | has ballat | havies ballat | hagueres ballat | hauràs ballat | hauries ballat |
| Ell/Ella | ha ballat | havia ballat | hagué ballat | haurà ballat | hauria ballat |
| Nosaltres | hem ballat | havíem ballat | haguérem ballat | haurem ballat | hauríem ballat |
| Vosaltres | heu ballat | havíeu ballat | haguéreu ballat | haureu ballat | hauríeu ballat |
| Ells/Elles | han ballat | havien ballat | hagueren ballat | hauran ballat | haurien ballat |
Temps Perifràstics de l'Indicatiu
| Persona | Passat Perifràstic | Passat Anterior Perifràstic |
|---|---|---|
| Jo | vaig ballar | vaig haver ballat |
| Tu | vas ballar | vas haver ballat |
| Ell/Ella | va ballar | va haver ballat |
| Nosaltres | vam ballar | vam haver ballat |
| Vosaltres | vau ballar | vau haver ballat |
| Ells/Elles | van ballar | van haver ballat |
Mode Subjuntiu del Verb Ballar
| Persona | Present | Perfet de Subjuntiu | Imperfet | Plusquamperfet |
|---|---|---|---|---|
| Jo | balli | hagi ballat | ballés | hagués ballat |
| Tu | ballis | hagis ballat | ballessis | haguessis ballat |
| Ell/Ella | balli | hagi ballat | ballés | hagués ballat |
| Nosaltres | ballem | hàgim ballat | balléssim | haguéssim ballat |
| Vosaltres | balleu | hàgiu ballat | balléssiu | haguéssiu ballat |
| Ells/Elles | ballin | hagin ballat | ballessin | haguessin ballat |
Mode Imperatiu i Formes No Personals
Mode Imperatiu
L'imperatiu s'utilitza per donar ordres o fer peticions. Les formes són:
- Tu: balla
- Ell/Ella (cortesia): balli
- Nosaltres: ballem
- Vosaltres: balleu
- Ells/Elles (cortesia): ballin
Formes No Personals
Formes d'infinitiu, gerundi i participi:
- Infinitiu: ballar
- Gerundi: ballant
- Participi: ballat
- Infinitiu Perfet: haver ballat
- Gerundi Perfet: havent ballat